Odżywianie

Alergia na gluten – czym różni się od celiakii?

Nadwrażliwość na gluten, alergia na gluten i celiakia to trzy zupełnie różne schorzenia związane z nieprawidłową reakcją organizmu na gluten. Co je wywołuje? Czym uczulenie różni się od celiakii? Podpowiadamy!

Czym jest alergia na gluten?

Alergia to reakcja organizmu (układu immunologicznego) na zawarte w pożywieniu lub w powietrzu alergeny. W przypadku alergii na gluten takim alergenem jest gluten, czyli białko zawarte w większości zbóż. Po spożyciu produktów zawierających gluten (np. płatki zbożowe, mąka pszenna, naleśniki, ciasto, panierka do mięsa, kawa zbożowa) u osoby uczulonej na to białko mogą się pojawić specyficzne objawy, takie jak:

  • zaczerwienione policzki,
  • pokrzywka na łokciach,
  • wymioty,
  • wzdęcia,
  • duszności,
  • wodnisty katar.

Objawy te różnią się w zależności od tego, czy alergię ma dziecko, czy osoba dorosła.

Co to takiego nadwrażliwość na gluten?

O nadwrażliwości na gluten mówimy, gdy u pacjenta została wykluczona zarówno celiakia, jak i alergia na gluten. Niestety wciąż nie są znane dokładnie mechanizmy, które odpowiadają za nadwrażliwość na gluten. Wiadomo jedynie, że są to inne czynniki, niż te, które stoją za pozostałymi dwoma formami reakcji na gluten.

Czym alergia na gluten różni się od celiakii?

W przeciwieństwie do alergii, która jest stanem tymczasowym i zazwyczaj przechodzi z wiekiem, celiakia to nietolerancja glutenu, która ma charakter trwały. Osoba chorująca na celiakię nie może jeść produktów zawierających gluten przez całe swoje życie, ponieważ będą one uszkadzać jej narządy i układy. Celiakię leczy się więc bezwzględną dietą bezglutenową. Natomiast alergia mija z czasem, a jej objawy można załagodzić, ograniczając ilości pokarmów zawierających gluten lub stosując dietę bezglutenową, ale tylko tymczasowo.

Czy warto wprowadzać dietę bezglutenową na własną rękę?

Mimo wszechobecnej mody na produkty bezglutenowe, dietę bezglutenową można wprowadzić w życie tylko i wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Dieta ta jest dietą eliminacyjną i może doprowadzić do poważnych niedoborów substancji odżywczych w organizmie. Wyeliminowanie produktów zawierających gluten bez potrzeby jest w szczególności groźne w przypadku młodych osób i dzieci, ponieważ ich organizm cały czas się rozwija i potrzebuje wielu różnych substancji odżywczych.