Profilaktyka

Angina, czy grypa? Jak poznać, na co chorujesz?

Angina czy grypa? Aby skutecznie pokonać wroga i stanąć w krótkim czasie na nogi, trzeba skutecznie rozpoznać przyczynę swojego złego samopoczucia. Jakie są objawy jednego i drugiego schorzenia i jak je rozpoznać?

Angina czy grypa? Oto jest pytanie!

Angina

Angina jest zmorą dzieci i nastolatków. Po 25. roku życia występuje bardzo rzadko. Wywołują ją bakterie, przede wszystkim paciorkowce. Występują przy niej podobne objawy, jak w przypadku przeziębienia. Obecna jest gorączka, kaszel i katar. Gorączka jest za to znacznie wyższa- sięga nawet 40 stopni Celsjusza. Mogą jej towarzyszyć dreszcze i ból mięśni. Bardzo charakterystycznym objawem anginy jest silny ból gardła, który utrudnia przełykanie i powiększone węzły chłonne. Choroba powinna minąć po 3-4 dniach od zażycia antybiotyku, w tym wypadku penicyliny.

Aby uśmierzyć ból w okolicy węzłów powinniśmy robić ciepłe okłady na szyję. Na ból gardła pomogą nam płukanki na bazie rumianku i szałwii. Trzeba również dużo pić, aby się nie odwodnić. Napoje powinny być chłodne lub lekko ciepłe, a jedzenie rozdrobnione lub zmiksowane.

Grypa

Grypa jest bardzo gwałtowną chorobą i może spowodować duże spustoszenie w organizmie. Jest trudna w leczeniu, a powikłania mogą być bardzo poważne. Zaczyna się nagle. Od razu pojawia się gorączka, która oscyluje w okolicach 38-40 stopni Celsjusza.

Grypa powoduje, że stajemy się bardzo osłabieni, dodatkowo boli nas głowa, mięśnie i stawy. Charakterystyczny jest również ból w klatce piersiowej.

Uczucie rozbicia i osłabienia może utrzymywać się nawet przez 2-3 tygodnie.

Wirusy grypy podzielono na trzy typy: A,B i C. Dla człowieka najgroźniejszy jest wirus typu A, odpowiedzialny za epidemie oraz częściowo wirus typu B, który wywołuje lżejsze postacie choroby.

Grypę powinno leczyć się jak najszybciej lekami przeciwwirusowymi.Jeśli wirusy zadomowią się bowiem w organizmie, muszą same zakończyć swój żywot. Jedynym co możemy wtedy zrobić to wzmacniać swój organizm i skracać życie wirusów. Do leczenia grypy nie są przeznaczone antybiotyki!

Domowe sposoby na walkę z chorobą

Domowe sposoby na anginę

  • Antybiotyk bierzmy do końca, nawet jeśli wcześniej poczujemy się lepiej. Źle leczona angina może prowadzić do poważnych powikłań. Bakterie mogą zaatakować stawy, nerki i serce!
  • W kontakcie z innymi musimy uważać, gdyż angina jest zaraźliwa, a bakterie przenoszą się drogą kropelkową.
  • Pomocne mogą być tabletki z lidokainą- skutecznie ukoją nasz ból
  • Ból, chrypkę i drapanie można zmniejszyć, płucząc gardło. Do pół szklanki wody wsypać łyżeczkę sody i dodać trzy krople jodyny.

Domowe sposoby na grypę

  •  Pod ręką powinniśmy mieć kubek z napojem, aby uchronić się przed odwodnieniem organizmu. Herbata z sokiem malinowym może obniżyć gorączkę
  • Uzupełnijmy apteczkę o leki  przeciwbólowe, łagodzące kaszel i katar.
  • Zaszczepmy się przeciwko grypie! I choć najlepiej zrobić to przed sezonem grypowym, to można zrobić to aż do marca