Ogólna

Atopowe zapalenie skóry – jak je rozpoznać?

Atopowe zapalenie skóry to choroba, która może wynikać z wielu różnych zaburzeń. AZS może mieć podłoże genetyczne, być uwarunkowanym nieprawidłowym działaniem układu immunologicznego lub wynikać z niekorzystnego wpływu czynników środowiskowych. Jak je rozpoznać?

Atopowe zapalenie skóry – jakie są przyczyny AZS?

Wciąż do końca nie znamy dokładnych przyczyn AZS, występowanie tej choroby może wynikać z kumulatywnego działania czynników genetycznych, immunologicznych i środowiskowych. Do czynników środowiskowych, które mogą się przyczynić do rozwoju AZS, należą:

 • Alergeny i substancje drażniące w najbliższym otoczeniu,
 • Zanieczyszczenia środowiska,
 • Duże wahania temperatury,
 • Stres,
 • Zakażenia bakteryjne.

Choroba ta raczej jest dziedziczna, u osób z AZS zaobserwowano nieprawidłowe działanie białka, które odpowiada za barierę ochronną naskórka. Zauważono także korelację w występowaniu AZS i innych chorób skóry, takich jak np. łuszczyca, czy atopia. AZS może także współwystępować z reumatoidalnym zapaleniem stawów, astmą i cukrzycą.

Atopowe zapalenie skóry – jak je rozpoznać?

Charakterystycznym objawy AZS to świąd i przyspieszone rogowacenie skóry.

U chorych obserwuje się także:

 • Zaczerwienienia,
 • Suchość skóry,
 • Skłonność do nawracających zakażeń bakteryjnych.

Zmiany skórne występują najczęściej na zgięciach kolanowych i łokciowych, na szyi oraz na twarzy. Jeśli AZS zajęło całą powierzchnię skóry, to mówimy o tzw. erytrodermii.

Do rozpoznania AZS wystarczy, że zostaną spełnione 3 z 4 warunków, tj.:

 1. U chorego występuje świąd,
 2. Zmiany są umiejscowione typowo dla AZS,
 3. Chory lub ktoś z rodziny chorego zmaga się z atopią
 4. Choroba ma przewlekły charakter.

Jak leczy się atopowe zapalenie skóry?

Do tej pory nie wynaleziono skutecznego leku, który pomógłby całkowicie uporać się chorującym na AZS. Leczenie atopowego zapalenia skóry polega przede wszystkim na stosowaniu kosmetyków pielęgnacyjnych dedykowanych skórze wrażliwej. Do tego dochodzą leki regenerujące skórę.

W przypadku niemowląt z AZS, ważne jest, by stosować specjalne płyny i mleczka do prania ubranek niemowlęcych, a także kosmetyki dla niemowląt. Lekarze uważają, że przy AZS nie należy korzystać z basenów z chlorowaną wodą, warto także przeprowadzić dodatkowo badanie w kierunku nietolerancji pokarmowych i zmienić dietę. Być może to niewłaściwe odżywianie przyczyniło się do powstania choroby.