Co zrobić, gdy bolą Cię plecy?

Ból pleców to dość powszechna dolegliwość, a jego przyczyną może być wiele rzeczy. Nieprawidłowa pozycja w czasie snu, urazy, schorzenia bądź siedzący tryb życia. Sprawdź, co możesz zrobić, gdy bolą Cię plecy? Wskazówki i cenne rady znajdziesz w tym artykule.

Objawy, które mogą towarzyszyć bólowi pleców

Głównym objawem to po prostu ból pleców lub ból zlokalizowany w konkretnym miejscu. Czasami podczas bólu pleców mogą towarzyszyć mu inne, takie jak:

  • ból nóg,
  • wysoka gorączka,
  • utrata masy ciała,
  • obrzęk pleców,
  • drętwienie pośladków, odbytu lub narządów płciowych,
  • nietrzymanie stolca,
  • trudności z oddawaniem moczu bądź problem z jego utrzymaniem,

Jeśli takie dolegliwości łączą się z Twoim bólem pleców, koniecznie zgłoś się do lekarza! Aby uniknąć trwałych uszczerbków na zdrowiu.

Bolące plecy – domowe sposoby na niego

W przypadku, gdy bolą Cię tylko plecy i nie masz dodatkowych dolegliwości możesz sobie z tym poradzić na domowe sposoby. Zacznij, więc od ćwiczeń na plecy, które będą wzmacniać mięśnie. 

Ćwiczenie 1

Stojąc w lekkim rozkroku, wyprostuj plecy a ręce spleć na pośladkach. Wykonuj skłon, w taki sposób, aby tułów oraz głowa były równoległe do podłogi. Ręce unoś wysoko do góry, ściągając łopatki. Pogłębiaj skłon i wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz to 10 razy.

Ćwiczenie 2

Usiądź na podłodze i ugnij nogi w kolanach. Ręce oprzyj o podłogę, kierując palce ku stopom. Unieś biodra tak, aby uda i tułów oraz głowa były w lini prostej, równoległej do podłogi. Następnie napij mięśnie grzbietu i brzucha i wytrzymaj tak kilka sekund. Wykonaj 10 powtórzeń.

Ćwiczenie 3

Połóż się na plecach i rozstaw nogi ugięte w kolanach, a ręce ułóż wzdłuż tułowia. Biodra umieć tak, aby uda i tułów tworzyły linię prostą. Napnij pośladki i wypchaj biodra do przodu. Wytrzymaj tak kilka sekund. Zrób dwie serie po 10.

Oprócz ćwiczeń możesz wziąć ciepłą kąpiel, użyć maści rozgrzewającej bądź przeciwbólowej lub zastosować ciepłe okłady w postaci plastrów bądź poduszek rozgrzewających.

Ból pleców i lekarz – kiedy się do niego udać?

Czasami ból pleców wymaga natychmiastowej wizyty u lekarza. W jakich sytuacjach należy się do niego udać? Gdy ból utrzymuje się dłużej niż tydzień, pojawia się bardzo wysoka temperatura wraz z dreszczami, doszło do niedowładu kończyć i problem z poruszaniem się, ból pleców pojawia się nagle i jest bardzo nasilony. Warto też odwiedzić fizjoterapeutę, który posiada wiedzę i umiejętności w kwestii radzenia sobie z uporczywym bólem pleców. Pamiętaj, że zdrowe plecy to bardzo istotna część naszego ciała w codziennym funkcjonowaniu.