
Evra – plastry antykoncepcyjne wady i zalety
Koncentrator tlenowy to nic innego jak właśnie urządzenie koncentrujące tlen. Pozwala dostarczać go pacjentowi w trybie ciągłym, bez konieczności zaopatrywania sprzętu w gaz, jak to bywa w przypadku butli z jego sprzężoną wersją. Ponadto, poza aspektami czysto praktycznymi, koncentrator tlenowy to również bezpieczniejsza alternatywa dla butli, które w wypadku pożarów, grożą wybuchem. Jak działa koncentrator tlenu i jak z niego korzystać?
Dzięki izolacji azotu, urządzenie to, może wyprodukować gaz zawierające ok. 95% tlenu, dostarczając od 0,5 do 5 litrów tlenu w przeciągu minuty, a w niektórych przypadkach nawet do 9 litrów. Zwróć jednak uwagę na firmę sprzedającą koncentrator, którym jesteś zainteresowany, na rynku jest wiele podróbek, które produkują maksymalnie do 50% tlenu. Warto dokładnie zapoznać się z parametrami urządzenia oraz z opiniami na temat strony, na której jest sprzedawany, bowiem ilość tlenu produkowana przez nieprofesjonalne sprzęty są niewystarczające, by pomóc osobie z ciężką niewydolnością oddechową.
Koncentratory tlenu, pozwalają na tlenoterapię domową, dzięki łatwej obsłudze i stosunkowo niewielkim rozmiarom. Sprzęt ten, przeznaczony jest dla osób z niedoborem tlenu w organizmie. Chorujący na raka płuc czy ich przewlekłą obturacyjną chorobę, muszą pamiętać jednak, że maksymalny czas stosowania koncentratora tlenu, w ich wypadku, nie może przekraczać 17 godzin na dobę. W przypadku klasterowych bólów głowy natomiast, nie powinno to być więcej niż 15 minut trzy razy na dobę. A może po prostu czujesz, że musisz się dotlenić? Pamiętaj jednak, że stosowanie koncentratora tlenu, zawsze należy skonsultować z lekarzem pulmonologiem, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania oraz ustalić wskazane dawkowanie.
Do używania koncentratora nie wystarczy sama maszyna, ale również elementy pozwalające na transport tlenu z maszyny, do naszych płuc. Możesz użyć do tego maski tlenowej, wyglądem przypominającej maski antysmogowe. Ten sposób jednak, znacznie utrudnia funkcjonowanie, uniemożliwiając swobodną rozmowę, jedzenie i picie. Znacznie lepiej sprawdzają się tzw. wąsy tlenowe, które nie angażują ust i doprowadzają gaz bezpośrednio do nozdrzy. Musisz jednak pamiętać, że obie opcje są jednokrotnego użytku.
Tlen trzeba regularnie nawilżać, aby uniknąć przesuszania dróg oddechowych. Sprawdzi się do tego tzw. nawilżacz do koncentratora tlenu, czyli niewielka butelka, którą podłączamy do urządzenia, zawczasu napełniając go wodą. Ważne jest, aby była to woda destylowana, tak aby uniknąć zbierania się kamienia, który będzie utrudniać wydostawanie się tlenu i grozi uszkodzeniem sprzętu. Nie zapominaj oczyszczać filtra z kurzu, a samego koncentratora tlenu nie używaj w zamkniętych pomieszczeniach, w których nie ma cyrkulacji powietrza. Pamiętaj też, o ich regularny wietrzeniu.