Odżywianie Wyróżnione

Dieta bez węglowodanów – czy jest niebezpieczna?

Ludzie powszechnie obarczają węglowodany całym złem tego świata. Traktują je jako główną przyczynę nadwagi i otyłości. Uważają też, że dieta bez węglowodanów jest najlepszym sposobem na szybką utratę wagi. Ale czy tak jest naprawdę?

Węglowodany nie są takie złe!

Wszystkie cudowne diety, które okrajają ilość dostarczanych węglowodanów prowadzą do wielu negatywnych skutków. Są to m.in.:
● unicestwienie mięśni
● obniżenie nastroju
● spadek motoryki organizmu i funkcji poznawczych mózgu
Węglowodany są bowiem źródłem energii dla naszych neuronów, chronią komórki mięśniowe przed rozpadem i ułatwiają spalanie tkanki tłuszczowej. Wbrew powszechnej opinii- dieta bez węglowodanów traci tak naprawdę rację bytu.

Na czym polega dieta bez węglowodanów?

Takie diety odrzucają całkowicie pieczywo, kasze, makarony, słodycze, czy ziemniaki. Sporadycznie dopuszczają pełnoziarniste produkty zbożowe i warzywa jako jedyne źródło węglowodanów. Tym zabiegiem wprowadzamy nasz organizm w stan ketozy- czyli stan, w którym źródłem energii dla komórek stają się ciała ketonowe. Powstają one z wadliwego (niepełnego) spalania tkanki tłuszczowej. Dzięki temu utrata masy ciała na początku kuracji jest większa niż w przypadku stosowania diety niskokalorycznej, nie nęka nas głód i nie odczuwamy się spadku energii. Możemy ten stan wzmocnić, dokładając do swojej diety tłuszczy oraz białek.

Niestety, tłuszcz, który w dietach zastępuje węglowodany (szczególnie tłuszcze nasycone) może zwiększyć ryzyko chorób serca i nowotworów. Z kolei długo stosowane diety z niską ilością węglowodanów prowadzą do niedoborów wielu witamin, minerałów i błonnika pokarmowego.

Popularne (i niebezpieczne!) diety

Do popularnych diet, które każą mocno ograniczyć spożywanie węglowodanów należą diety: Atkinsa, Kwaśniewskiego, czy Dukana.
Stosowane długotrwale, powyżej jednego miesiąca, zaburzają funkcjonowanie organizmu oraz powodują wiele chorób. Bowiem tylko odpowiednio zbilansowana dieta dostarczająca zarówno białka, tłuszczów, jak i węglowodanów warunkuje zdrowie.

Wpływ diety bezwęglowodanowej na organizm

Wyłączenie z diety węglowodanów i zwiększenie ilości tłuszczu powoduje szereg działań niepożądanych. Należą do nich:
● nudności
● wymioty
● zaparcia – spowodowane wyeliminowaniem z diety błonnika, którego źródłem są przede wszystkim warzywa, owoce oraz kasze.

U wielu osób występuje kamica pęcherzyka żółciowego oraz kamica nerkowa. Może rozwinąć się też hipercholesterolemia, która jest bezpośrednią przyczyną rozwoju miażdżycy, a tym samym zawału mięśnia sercowego czy udaru mózgu.

Ponadto dużo łatwiej możemy zapaść na schorzenia kości – osteopenię, nadmierną łamliwość kości. Dieta bezwęglowodanowa upośledza również układ immunologiczny, w wyniku czego zwiększa się nasza skłonność do infekcji bakteryjnych i wirusowych.