Badania dowiodły, że co piąta dorosła osoba cierpi z powodu przewlekłego stresu, głównie w miejscu pracy. W ukojeniu nerwów może pomóc dobrze skomponowana dieta. Jak powinna wyglądać dieta na stres? Co jeść, a czego unikać?
Dieta na stres – co jeść, by zwalczyć stres?
Odpowiednio skomponowana dieta na stres może nam pomóc zwalczyć objawy tej choroby cywilizacyjnej. Składniki odżywcze takie jak magnez, witamina B oraz wapń pomocą nam uspokoić zszargane nerwy. Gdzie je możemy znaleźć?
Magnez
Magnez odnajdziesz w kaszy gryczanej, orzechach, szpinaku, bananach, czekoladzie i żółtym serze. Możesz go także suplementować, w postaci tabletek. Codzienne zapotrzebowanie na magnez rośnie z wiekiem i jest dość wysokie – wynosi od 350 do 370 mg.
W sytuacji, gdy brakuje Ci czasu na odpowiednie komponowanie posiłków, prowadzisz stresujące życie i spożywasz w nadmiernych ilościach kawę, herbatę oraz alkohol, bardzo prawdopodobne jest, że brakuje Ci tego pierwiastka!
Witamina B
Witaminę B znajdziesz w pestkach słonecznika, brokułach, razowym pieczywie, awokado i chudym mięsie. Występuje ona także w rybach. Niedobór witaminy B wiąże się z wystąpieniem objawów psychicznych oraz neurologicznych, dlatego warto do niego nie dopuszczać!
Wapń
Przyswajanie wapnia, podobnie jak i magnezu, zależy od tego, jaki prowadzimy tryb życia. Nadmierne spożywanie kofeiny i alkoholu może wpłynąć na niedobory tego pierwiastka w naszym organizmie. Gdzie znajdziemy wapń? Warto sięgnąć po takie produkty jak nabiał (w szczególności ser biały), mleko, soja oraz brokuły.
Dieta na stres – co jeszcze można zrobić?
Co jeszcze można zrobić, by poprawić funkcjonowanie układu nerwowego? Dieta na stres powinna zawierać także:
- Oleje roślinne,
- Kwasy Omega-3 (ich źródłem są tłuste ryby morskie),
- Błonnik pokarmowy,
- Cynk (pierwiastek ten znajdziemy w orzechach i produktach zbożowych, a także serach),
- Potas (dużo potasu zawiera awokado, banany, porzeczki, kakao, kasza gryczana i większość warzyw),
- Witaminę C (najlepszym źródłem są owoce dzikiej róży, cytrysy, warzywa kapustne, szczypiorek, natka pietruszki i papryka).
Poza dietą, nie należy także bagatelizować znaczenia aktywności fizycznej. Ruch na świeżym powietrzu – np. spacery, jogging, joga lub jazda na rowerze odniesie lepszy efekt niż jakakolwiek forma terapii antystresowej!