Ciało i uroda Odżywianie

Dieta podkręcająca metabolizm – sprawdź, które produkty warto jeść!

Niektóre produkty z powodzeniem mogą zastąpić drogie suplementy, które za zadanie mają przyspieszyć przemianę materii. Jak powinna wyglądać dieta podkręcająca metabolizm? Podpowiadamy!

Czym jest przemiana materii?

Podstawowa przemiana materii to najmniejsze tempo metabolizmu. Określa niezbędne do wszelkich procesów życiowych zapotrzebowanie na energię. Jest to więc ilość energii, którą spalamy bez względu na to, co robimy. Możemy cały dzień leżeć i nic nie robić- ta ilość energii i tak zostanie spalona. Na co? Na podtrzymywanie różnych funkcji życiowych tj.: praca serca, odżywianie mięśni, mózgu, utrzymywanie odpowiedniej temperatury ciała, czy umożliwienie trawienia.
Podstawowa przemiana materii jest różna dla każdego. Zależy od wzrostu, masy ciała i płci. W okresie dojrzewania jest bardzo duża, z wiekiem niestety spada.

Dieta podkręcająca metabolizm- co jeść?

Przyprawy

Czarny pieprz (źródło piperyny) i papryczka chilli (bogata w kapsaicynę) potrafią przyspieszyć przemianę materii aż o 10%. Jest to naprawdę bardzo dużo.

Również imbir ma właściwości odchudzające. Zawiera bowiem gingerol, który przyspiesza spalanie tłuszczu zmagazynowanego na brzuchu i w organach wewnętrznych. I mimo że naukowcy próbowali wyizolować ten składnik, okazało się, że najskuteczniej działa wraz z innymi substancjami zawartymi w imbirze. Dlatego jedzenie imbiru może przynosić dużo lepsze efekty niż łykanie tabletek.

Kwasy tłuszczowe Omega

Tłuszcze zawarte w rybach z zimnych mórz (dziki łosoś, halibut, tuńczyk, sardynka, śledź) i niektóre rośliny (siemię lniane, awokado) pobudzają enzymy rozkładające złogi tłuszczu w tkankach podskórnych, a także w naczyniach krwionośnych.
Tłuszcze zwane omega -3, -6 i -9 nie tylko są zbawienne dla naszej sylwetki, ale teraz dla układu nerwowego, skóry oraz włosów.

Białko

Zwiększona ilość białka może rozpalić przemianę materii do bardzo wysokich temperatur. Wszystko to za sprawą hormonów. Białko wzmaga produkcję hormonu wzrostu, który zwiększa zapotrzebowanie organizmu nawet o 15%. Niestety, należy uważać na diety wysokobiałkowe, gdyż mogą powodować zakwaszenie organizmu i kłopoty z wypróżnianiem. Dlatego też dietę ze zwiększoną ilością białka można stosować najwyżej przez miesiąc. Dietetycy radzą jednak mniej drastyczną dietę białkowo-jarzynową, gdyż taka dieta podkręcająca metabolizm jest mniej szkodliwa dla zdrowia.

Jod

Jest to pierwiastek niezbędny do syntezy tyroksyny, czyli hormonu produkowanego przez tarczycę. Gdy w naszym organizmie jest go za mało, przemiana widocznie zwalnia.
Pomóc może codzienne zjadanie potraw bogatych w jod (rzeżucha, ryby morskie, suszone glony).

Zimna woda

Jest to broń dla wszystkich osób zmagających się z nadwagą. Bardzo przyspiesza bowiem przemianę materii. Powinna być zimna, bo im niższą ma temperaturę, tym więcej energii zużyje organizm do podgrzania jej do temperatury naszego ciała.