Dlaczego plastik jest szkodliwy dla zdrowia?

Plastik i inne tworzywa sztuczne stanowią prawdziwe zagrożenie dla naszego zdrowia. Są także toksyczne dla naturalnego środowiska i przyczyniają się do jego stopniowej degradacji. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Zapraszamy do lektury artykułu!

Dlaczego plastik jest szkodliwy dla zdrowia?

Badania dowiodły, że odpady z tworzyw sztucznych, w tym między innymi plastik, mogą przedostawać się do naszego organizmu. Dodatki, które sprawiają, że plastik jest odporny na wysokie temperatury i blaknięcie, mogą przenikać z wysypisk śmieci do zasobów wody, a nawet żywności. Toksyczne substancje można znaleźć między innymi w rybach i napojach pakowanych w plastikowe butelki, mogą one także przenikać przez skórę, np. wskutek stosowania zanieczyszczonych kosmetyków.

Cały czas badany jest szkodliwy wpływ tworzyw sztucznych na ludzkie zdrowie. Wiemy już, że zawarte w nich toksyczne substancje mogą zaburzyć pracę układu pokarmowego, rozregulować gospodarkę hormonalną, a także wywołać szereg różnych chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, czy otyłość.

Toksyny i substancje chemiczne przedostają się przez łożysko, przez co na ich negatywny wpływ narażone są także nienarodzone dzieci. Mogą one uszkadzać układ rozrodczy i przyczyniać się do wywołania niepłodności. Coraz więcej badań sugeruje także, że substancje chemiczne występujące w plastikowych artykułach mogą zwiększyć ryzyko występowania chorób nowotworowych, przyczynić się do reaktywności autoimmunologicznej oraz oddziaływać negatywnie na układ sercowo-naczyniowy.

Najwyższy czas, by zrezygnować z plastiku

Czy da się łatwo zrezygnować z plastiku? Wiele firm udowadnia, że tak, między innymi wprowadzając na rynek ekologiczne opakowania. Kartonowe pudełka, silikonowe foremki, papierowe torby, pojemniki ze szkła i różne inne opakowania, np. wykonane z biodegradowalnych surowców pojawiają się coraz częściej w naszym otoczeniu. Dobrym przykładem są opakowania produkowane przez firmę Akar.

Firma posiada bogatą ofertę ekologicznych toreb, papierowych i tekturowych tacek oraz kubków dla gastronomii, a także innych biodegradowalnych opakowań, które mogą zostać wykorzystane przez firmy produkcyjne, handlowe i usługowe. Dodatkowym atutem jest możliwość spersonalizowania opakowań, dzięki temu można im nadać cenne walory reklamowe.

Jakie jeszcze alternatywy dla tworzyw sztucznych można wprowadzić w życie? Przede wszystkim warto zrezygnować z kupowania wody w plastikowych butelkach. Warto zamienić plastik w artykułach codziennego użytku na szkło, papier, drewno i silikon – materiały te są o wiele bardziej bezpieczne dla naszego zdrowia.