Domowe sposoby Leczenie Profilaktyka Wyróżnione

Domowe sposoby na ból gardła – z nami zwalczysz tę dolegliwość!

Ból i drapanie w gardle może utrudniać przełykanie, mówienie, a nawet spokojny sen. Na szczęście istnieją domowe sposoby na ból gardła, które z dużą skutecznością pozwolą zwalczyć Ci te dolegliwości.

Domowe sposoby na ból gardła

Płukanie

Jest to jeden z najlepszych sposobów na złagodzenie bólu gardła. Dzięki płukaniu nawilżymy błonę śluzową i spłuczemy część drobnoustrojów, zalegających resztek pokarmowych i złuszczonego nabłonka. Płyn nie powinien być jednak ani za zimny ani za gorący, aby uniknąć dodatkowego podrażnienia. Najlepsza temperatura wynosi 36-37 stopni, a płukanie można powtarzać 3-4 razy dziennie.

Czym płukać gardło? Możemy wybrać wszelkie łagodzące ziołowe herbatki, najlepiej te, które mają lekkie działanie przeciwzapalne (czyli np. herbatka z rumianku, szałwii, tymianku). Dobrym sposobem jest również wodny roztwór sody oczyszczonej (1 łyżeczkę rozpuszczamy w szklance ciepłej wody). Działa on łagodząco i ściągająco.

Nawilżanie powietrza

Musimy zadbać o odpowiednią wilgotność w pomieszczeniach, w których przebywamy. Możemy posłużyć się specjalnym urządzeniem, które kupimy w sklepie AGD, albo też położyć na kaloryferze mokre ręczniki.

Rozgrzewanie okolic gardła

Aby rozgrzać bolące gardło należy szczelnie owinąć je szalikiem lub chustą (wcześniej ogrzaną na kaloryferze). Możemy też zastosować okład z ugotowanych ziemniaków. Aby to zrobić, ugotowane ziemniaki musimy rozgnieść, zawinąć w bawełnianą ściereczkę, przyłożyć do gardła i owinąć szalikiem.

Domowe leki

Jeżeli lubimy słodkości, dobrą opcją będzie sięgnięcie po miód, np. z ciepłym mlekiem. Znajduje się w nim bakteriobójcza inhibina, a zawarte w mleku globuliny mogą pomóc w zwalczaniu infekcji. Aby jednak w pełni skorzystać z dobrodziejstw natury, nie możemy dodawać miodu do wrzątku- poczekajmy aż mleko lekko przestygnie.

Pomóc nam również może sok lub herbatka z malin. Zadziała nie tylko na ból gardła, ale także na gorączkę czy kaszel. Maliny zawierają dużo zawartość salicylanów, które to substancje działają bardzo podobnie jak aspiryna.

Dobrym wsparciem są również ziołowe herbatki. Najlepiej wybrać lipę i babkę lancetowatą. Zawierają one dużo związków śluzowych, które działają osłaniająco i łagodząco. Możemy też skusić się na przeciwzapalne szałwię i jeżówkę, a także rozmaryn, rumianek czy tymianek.

Należy jednak uważać- kobiety w ciąży oraz karmiące piersią powinny stosować preparaty ziołowe pod kontrolą lekarza. Niektóre mogą być dla nich szkodliwe i nie należy stosować ich na własną rękę.