Ciało i uroda Leczenie

Domowe sposoby na gorączkę – musisz je poznać!

Gorączka to naturalny mechanizm obronny ludzkiego organizmu. Jej zadaniem jest przyspieszenie metabolizmu, spowolnienie procesów trawienia i przyspieszenie powstawania przeciwciał, które uporają się z patogenami. Jeśli jednak wysoka temperatura utrzymuje się w ciele zbyt długo, może być szkodliwa. Poniżej prezentujemy skuteczne domowe sposoby na gorączkę!

Domowe sposoby na gorączkę – kiedy warto zbijać gorączkę?

Nie należy zbijać gorączki tak od razu, ponieważ zjawisko to ma na celu zmobilizować organizm do walki z patogenami. Jeśli jednak temperatura gorączki przekracza 38 stopni Celsjusza i utrzymuje się bardzo długo, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie, warto spróbować ją obniżyć.

Domowe sposoby na gorączkę

#1 Zimne okłady

Najlepsze domowe sposoby na gorączkę to zimne okłady. Można je zrobić za pomocą woreczków z lodem, owiniętych w ścierkę lub ręcznik. Okłady można kłaść na czole, karku, a także kończynach dolnych chorego na gorączkę. Czynność tę należy powtarzać wielokrotnie, dopóki nie przyniesie ona choremu ulgi.

#2 Chłodna kąpiel

Jak zbić gorączkę? Poza okładami z lodu choremu można przygotować także chłodzącą kąpiel. Temperatura wody w wannie nie powinna jednak być znacznie niższa od temperatury ciała, tak, by wychłodziło się ono stopniowo i nie dostało szoku. Wychładzająca kąpiel powinna trwać maksymalnie 15 minut.

#3 Zioła na gorączkę

Inny domowy sposób na gorączkę to napar z ziół. Właściwości przeciwgorączkowe mają:

  • czarny bez,
  • kwiat lipy,
  • owoce malin,
  • kwiat dzikiej róży.

Rośliny te są bogate we flawonoidy, antyoksydanty, witaminy, sole mineralne i fitosterole i działają napotnie oraz przeciwgorączkowo.

#4 Inne sposoby na gorączkę

W zbiciu zbyt wysokiej temperatury ciała może pomóc także herbata z miodem i cytryną lub szklanka letniej wody z dodatkiem miodu. Bardzo ważne w stanie podgorączkowym lub gorączkowym jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Przeciwzapalne i przeciwgorączkowe działanie mają również cebula oraz ziemniaki. Miłośnicy medycyny naturalnej mogą spróbować zrobić więc okłady z tych warzyw.

UWAGA: jeśli, pomimo zastosowania domowych metod gorączka nie przechodzi, dopiero wtedy należy sięgnąć po środki farmakologiczne lub skorzystać z pomocy lekarza. Gorączka może być szczególnie niebezpieczna dla małych dzieci, dlatego nie należy jej bagatelizować!