Ciało i uroda

Evra – plastry antykoncepcyjne wady i zalety

Na świecie istnieje wiele metod antykoncepcji. Można wyróżnić antykoncepcję hormonalną, naturalną bądź mechaniczną. Nasz wybór zależy od naszych preferencji, stanu zdrowia i tego co powie nam lekarz. Plastry Evra to antykoncepcja hormonalna, jeśli chcesz wiedzieć o nich coś więcej zapraszamy do przeczytania właśnie tego artykułu.

Evra plastry antykoncepcyjne przykleja się do danej części ciała na przykład do ramienia, brzucha bądź pośladka. W pudełku znajdują się 3 niewielkie plastry w kolorze skóry. Przeważnie lekarz od razu wypisuje pacjentce receptę na 3 miesiące.

Jak stosować plastry Evra?

Taki plaster antykoncepcyjny przykleja się do ciała na tydzień, a następnie po upływie tego czasu zmienia się go na nowy. Po 3 tygodniach czyli zużyciu wszystkich trzech plastrów z pudełka następuje tygodniowa przerwa. Kolejne pudełko otwiera się w pierwszy dzień pojawienia się krwawienia. Jak działa plaster antykoncepcyjny? Hormony w nim znajdujące się po przyklejeniu do skóry od razu przenikają do krwiobiegu i hamują wydzielanie się gonadotropin. Blokuje to owulacje.

Jakie osoby nie mogą stosować plastrów Evra?

Przeciwwskazaniem do przyjmowania takiej antykoncepcji jest zakrzepica tętnic i żył, nadciśnienie tętnicze oraz choroby wątroby. Osoby, które wykazują nadwrażliwość na którykolwiek ze składników również nie mogą korzystać z plastrów.

Jak i gdzie możesz uzyskać receptę na plastry antykoncepcyjne Evra?

Przede wszystkim u swojego lekarza ginekologa bądź innego specjalistę choć tutaj nie zawsze otrzymasz receptę. Często lekarz rodzinny bądź internista odmawia przepisania leku z powodu braku możliwości zbadania pacjentki pod katem ciąży. Poza tym plastry Evra można zdobyć poprzez konsultacje online wypleniając formularz bądź przeprowadzając chat rozmowę z lekarzem i zapłaceniu od 60 do 120 złotych za wypisanie recepty.

Plusy i minusy plastrów Evra

Jednym z najważniejszych plusów jest to, że nie trzeba pamiętać o ich codziennym przyjmowaniu w przeciwieństwie do tabletek. To idealna metoda dla zapominalskich bądź zabieganych osób. Poza tym nie wpływa ona bezpośrednio na układ pokarmowy, który przy tabletkach antykoncepcyjnych może zostać uszkodzony. Wadą plastrów jest możliwość ich samoistnego odklejenia, a w takim przypadku traci się pełną ochronę przez zajściem w ciąże. Można również dostać alergii skórnej.

Plastry Evra można kupić od 30 złotych do 80 w zależności od apteki do której się udamy.

Skutki uboczne stosowania plastrów

Przy każdej metodzie antykoncepcyjnej występują skutki uboczne. Oto najczęstsze zauważone przy używaniu plastrów Evra:

  • bóle piersi
  • bóle głowy
  • nudności
  • wymioty
  • spadek libido
  • wzrost masy ciała
  • plamienia w środku cyklu