Ciało i uroda

Jak dbać o brodawki podczas karmienia?

Przyszła mama może nie zdawać sobie z tego sprawy, jednakże podczas karmienia piersią dochodzić może do mikrourazów piersi i sutków. Głodny maluch nie wie przecież, w jaki sposób dostać się do pokarmu. Stąd też czasami za mocno ściśnie dziąsełkami to wrażliwe miejsce. Jak dbać o brodawki podczas karmienia? Podpowiadamy w niniejszym artykule.

Dlaczego o piersi należy dbać?

Świeżo upieczone mamy muszą się zmagać z wieloma problemami oraz stawiać czoła wielu wyzwaniom. Jednym z nich jest właściwa pielęgnacja brodawek i sutków. Dziecko, podczas karmienia, nie wie, jak mocno oraz z jakim natężeniem ma ścisnąć i ssać brodawkę tak, by popłynął z niej pokarm. Maluch nie zdaje sobie sprawy z tego, że sprawia mamie ból.

Z czasem podrażnienie będzie rosnąć. W końcu może dojść do sytuacji, gdzie na piersiach pojawią się małe, otwarte ranki. Jeśli kobieta nie będzie dostatecznie szybko reagować, w pewnym momencie karmieniu będzie towarzyszył nieustający ból.

Pielęgnacja jest niezbędna, szczególnie w przypadku mam, które nie mają za dużo pokarmu w piesiach. Kiedy ciągle głodne dziecko na siłę próbuje wyssać pożywienie, a tam niestety go już nie ma, na ciele kobiety powstają ranki. Bardzo bolesne i nierzadko też, krwawiące.

Jak dbać o brodawki podczas karmienia?

  • Pozwól piersiom odpocząć. Powoli i delikatnie, własnoręcznie odciągaj pokarm. Następnie podawaj go maleństwu w butelce.
  • Ogranicz czas karmienia. Pozwól dziecku jeść z jednej piersi nie dłużej niż 15-20 minut.
  • Przyzwyczajaj maleństwo do pobierania pokarmu z obu piersi. Czasami dziecko przyzwyczajone do ssania z jednej strony, nie chce bądź nie umie spożywać pokarmu z drugiej.
  • Zrezygnuj ze stanika. Piersi będą miały większą swobodę i nic ich nie będzie dodatkowo podrażniać.
  • Używaj preparatów do pielęgnacji brodawek. Dostaniesz je w każdej aptece. Są to specjalne maści i kremy łagodzące – bezpieczne dla Ciebie i Twojego maleństwa.
  • Używaj łagodnych kosmetyków do mycia. Kupisz je w każdej aptece.
  • Kontroluj, w jaki sposób dziecko wysysa pokarm. Powinno do ust włożyć całą brodawkę z większością otoczki.

Jeśli dalej doświadczasz problemów z bolącymi sutkami, warto udać się do lekarza. Szczególnie w sytuacji, kiedy piersi produkują za mało pokarmu. W takim razie trzeba dość szybko wprowadzić sztuczne mleko z butelki. Maluch potrzebuje pokarmu kilka razy dziennie. Jego brak może sprawić, że będzie ciągle rozdrażniony, płaczliwy i nerwowy. Jest to również przyczyna wolniejszego rozwoju dziecka. Niedożywienie prowadzi również do widocznej utraty wagi masy ciała.