Zdrowe paznokcie są gładkie i różowe. Jeżeli jednak ich wygląd mocno odbiega od tego stanu powinniśmy znaleźć przyczynę. Paznokcie są bowiem ważną informacją o stanie naszego organizmu. Jak dbać o paznokcie i które minerały są dla naszej urody najważniejsze?
Funkcje paznokci
Materiałem budulcowym paznokci jest kreatyna, która w kontakcie z powietrzem ulega stwardnieniu. Ich podstawową funkcją jest ochrona i zabezpieczenie opuszków palców przed urazami. Pełnią również rolę estetyczną. Aby jednak mogły właściwie spełniać swoją powinność musimy je odpowiednio pielęgnować. Dobrym sposobem jest stosowanie zabiegów kosmetycznych, zdrowe odżywianie i suplementacja.
Jak dbać o paznokcie?- witaminy i minerały
Ważne witaminy
- Witamina A wpływa na regenerację i gładkość płytki paznokciowej. Pozwala również na odpowiednie utrzymanie nawilżenia skórek. Jej brak powoduje osłabienie i kruchość paznokci oraz pojawianie się prążków na ich powierzchni.
- Niedobór witamin z grupy B spowalnia natomiast wzrost paznokci, a także powoduje ich suchość, łamliwość i zniekształcenia
- Witamina C działa przeciwbakteryjnie i zapobiega stanom zapalnym
- Witamina E jest silnym antyoksydantem i chroni paznokcie przed działaniem wolnych rodników. Wzmacnia także płytkę i poprawia mikrokrążenie pod nimi.
Minerały, które wpływają na stan naszych paznokci
- Niedobór wapnia może powodować kruchość, łamliwość i rozwarstwianie się paznokci. Pojawiają się wtedy białe plamki na ich płytce. Ich przyczyną może być również niedobór cynku. Pierwiastek ten zapobiega łamaniu się i rozdwajaniu paznokci, a także przyspiesza jego wzrost.
- Magnez i krzem wzmacniają, odżywiają i pobudzają paznokcie do wzrostu.
- Żelazo natomiast utwardza ich strukturę, zapobiega łamaniu i rozwarstwianiu się.
Dieta dla pięknych paznokci
Jak dbać o paznokcie za pomocą odżywiania? Do swojej diety z całą pewnością powinniśmy włączyć warzywa liściaste (szpinak, sałatę, szczypiorek) oraz owoce (wiśnie, śliwki, pomarańcze), które uchronią nas przed niedoborem witaminy A. Znajduje się ona również w wątróbce, żółtkach jaj, mleku i jego przetworach.
- Niedobory witaminy B zaspokoją rośliny strączkowe, produkty mleczne, drożdże, a także niektóre warzywa, np. cukinia, ziemniaki, zielone ogórki. Witaminy z grupy B zawierają również ryby i owoce morza oraz orzechy i ziarna zbóż.
- Witamina C występuje w cytrusach oraz wielu rodzimych owocach – porzeczkach, jagodach, malinach. Dostarczają jej również warzywa, tj. kapusta, brukselka, cebula, czy kalarepa.
- Witaminy E dodają organizmowi oleje i oliwy, a także tłuszcze roślinne zawarte w orzechach czy pełnych ziarnach zbóż. Dobrym źródłem są również warzywa liściaste oraz produkty takie jak jajka, mleko czy wątróbka.
- Najlepsze źródło wapnia stanowią produkty mleczne – sery, kefiry, jogurty.
- Cynku dostarczają produkty pełnoziarniste, a także drób, owoce morza i suszone morele.
- Bogate w magnez są: kasza gryczana, pestki dyni, kakao, rośliny strączkowe, zielone warzywa.
- Krzem znajduje się w łuskach ziaren zbóż (otrębach, razowym pieczywie) i ziołach (skrzyp polny, podbiał, pokrzywa
- Niedobory żelaza uzupełniają czerwone mięso i warzywa liściaste.
- Dobre źródło niezbędnych dla zdrowia paznokci pierwiastków stanowi woda mineralna.
W przypadku silnych niedoborów warto skorzystać z preparatów, które mogą skutecznie uzupełnić braki.