Jak dbać o zęby? Poznaj złe nawyki, które niszczą Twoje szkliwo!

2019.03.07

2 minuty i 14 sekund

Zdjęcie stockowe

Spis treści:
  • Jak dbać o zęby?- lista nawyków, które nam to uniemożliwiają
    • Wkładanie palców do ust
    • Zęby wykorzystywane jako narzędzie
    • Wielogodzinne żucie gumy
    • Podjadanie i popijanie

Niniejszy artykuł pod tytułem Domowe sposoby na katar – musisz je wypróbować! nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Domowe sposoby na katar – musisz je wypróbować! należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna. Nasz uśmiech bardzo często bywa naszą wizytówką. Jak dbać o zęby właściwie? Przedstawiamy listę złych nawyków, które mogą niszczyć szkliwo!

Jak dbać o zęby?- lista nawyków, które nam to uniemożliwiają

Wkładanie palców do ust

Nie chodzi tu o obgryzanie paznokci, czy skórek, ale o codzienne zachowania, z których nawet nie zdajemy sobie sprawy! Niektórzy z nas, siedząc przed komputerem, trzymają palce w ustach. Inni obskubują wargi, czy dłubiąc w zębach. Czytając oblizują palce, aby z łatwością rozdzielić papier… Sytuacji tych jest wiele, a każda z nich niesie za sobą miliony bakterii, które zgarniamy z klawiatury komputera, telefonu, czy toalety. Środowisko jamy ustnej, z racji tego, że jest wilgotne i ciepłe, daje doskonałe warunki dla wszelkich zarazków, które dostają się do naszego organizmu.
Przez takie zachowania możemy mieć problem nie tylko z dziąsłami i zębami, ale także z poważnym zakażeniem organizmu.

Zęby wykorzystywane jako narzędzie

Powszechne jest używanie zębów jako nożyczek czy kombinerek. Rwiemy nimi nici i sznurki, ucinamy taśmę klejącą, czy otwieramy zafoliowane produkty. Często trzymamy w ustach również różnego rodzaju pomocy biurowych i naukowych, takich jak długopisy, czy ołówki. A przecież każdy kontakt zęba z twardym przedmiotem może mieć przerażające skutki.Oprócz możliwości przenikania drobnoustrojów do jamy ustnej, takie działanie grozi również pęknięciem szkliwa czy ukruszeniem zęba.

Wielogodzinne żucie gumy

Niektórzy żują gumę, gdyż jest to ich sposób na stres. Inni robią to nałogowo. Większość, aby odświeżyć oddech. Bezcukrowe gumy do żucia, po które sięgamy bezpośrednio po posiłku, mogą przywrócić właściwe pH w ustach. W dodatku stymulują wytwarzanie śliny i pomagają oczyścić jamę ustną. Jest jednak jeden warunek:powinniśmy żuć taką gumę kilka minut i nie robić tego zbyt często Może to bowiem doprowadzić do nadwyrężenia stawu skroniowo-żuchwowego lub przerostu żwaczy, co w konsekwencji prowadzi do asymetrii twarzy. Dodatkowymi dolegliwościami mogą być bóle brzucha lub biegunki, spowodowane nadmiarem kwasów żołądkowych.

Podjadanie i popijanie

Podjadanie między posiłkami nie służy naszym zębom. Odpowiedzialna za oczyszczanie wnętrza jamy ustnej ślina, nie jest w stanie wytworzyć się w odpowiedniej ilości. Tym samym na zębach tworzy się osad, a nadmiar bakterii, które pochodzą z resztek jedzenia sprzyja próchnicy.