Ciało i uroda Profilaktyka

Jak łagodzić ból mięśni po nadmiernym wysiłku fizycznym?

Znasz to uczucie, gdy po intensywnym wysiłku następnego dnia jesteś obolały i ciężko Ci chodzić?Podpowiadamy jak łagodzić ból mięśni, żeby dni potreningowe nie musiały się już dłużej kojarzyć z męczarnią.

Dlaczego bolą nas mięśnie?

W wyniku wzmożonej aktywności fizycznej może pojawić się ból mięśni, który błędnie kojarzymy z zakwasami. Intensywne ćwiczenia siłowe powodują bowiem uszkodzenia włókien mięśniowych, a to potęguje odczuwanie bólu. Może on się utrzymywać nawet do kilku dni. Zakwasy natomiast są spowodowane zbyt dużym stężeniem kwasu mlekowego i dolegają maksymalnie przez kilka godzin po ćwiczeniach.

Jak łagodzić ból mięśni?

Zimna kąpiel

Jeżeli spędzimy 10-20 minut w wannie z lodowatą wodą, pomoże nam to pozbyć się szkodliwych produktów przemiany materii, zmniejszyć obrzęki i przyspieszyć regenerację. Jeżeli nie możesz przemóc się do zimnej kąpieli, możesz przyłożyć do bolącego miejsca worek z lodem. Również powinno zadziałać

Sauna

Gdy nasza temperatura rośnie, naczynia rozszerzają się i dostarczają więcej tlenu do tkanek, nawet tych uszkodzonych przez wysiłek. Dzięki temu nasze mięśnie się odbudowują. Idźmy do sauny dopiero dzień po treningu, gdy zdążymy uzupełnić wszystkie i mikro- i makroelementy.

Rozciąganie

Ćwiczenia rozciągające wydłużają i rozluźniają mięśnie. Pozwala nam to przywrócić pełen zakres ruchu.

Masaż

Masaż sportowy może zmniejszyć ból nawet o 30%, ponieważ świetnie poprawia ukrwienie mięśni. Możemy sami go wykonać, wykorzystując np. wałek do ćwiczeń.

Bicze szkockie

Zabieg ten polega na polewaniu ciała silnym strumieniem wody. Przez pierwsze 2 minuty woda ma temperaturę 40 st. C, później przez pół minuty 20 st. C. Po tym czasie powtarza się zmianę temperatury. Strumień o dużym ciśnieniu oddziałuje silnie na powierzchnię skóry i tkanki głębokie przyspieszając ich regenerację. Najlepiej sprawdza się seria 5-6 zabiegów co 2-3 dni.

Borówki i sok z wiśni

Borówki są pełne antocyjanów. Są to silne przeciwutleniacze, które mają działanie przeciwzapalne. Spożywane przed intensywnymi ćwiczeniami borówki przyczyniają się do zmniejszenia stanu zapalnego w tkance mięśniowej. Jedzenie borówek przez 6 tygodni powoduje lepszą odpowiedź organizmu na intensywny trening fizyczny. Tym samym przyczynia się do zmniejszenia bólu po wysiłku.

Szybszy powrót mięśni do stanu przed wysiłkiem możemy wspomóc, pijąc sok wiśniowy, który również jest bogaty w antocyjany. Musimy pamiętać, żeby wybierać sok cierpki, nie słodzony, najlepiej świeżo wyciśnięty. Możemy także jeść świeże owoce.

Wspomaganie tabletkami

Sporadycznie możemy sięgać po aspirynę, czy ibuprofen, które skutecznie łagodzą ból mięśni. Hamują bowiem wydzielanie prostaglandyn, które odpowiedzialne są za stan zapalny i ból. Nie powinniśmy ich jednak nadużywać, gdyż spowalniają proces regeneracji tkanek i syntezę białek mięśniowych.