Leczenie

Jak zadbać o czyste powietrze dla pacjentów przychodni lub szpitali?

Higiena pracy to obowiązkowa podstawa funkcjonowania każdej placówki zdrowotnej. Jak zadbać o czyste powietrze dla pacjentów przychodni lub szpitali? Podpowiadamy!

Jak zadbać o czyste powietrze dla pacjentów przychodni lub szpitali?

Sale operacyjne, szpitalne oddziały ratunkowe, a nawet poczekalnie w przychodniach są pełne zakażeń biologicznych. Miejscami szczególnego zagrożenia w szpitalu są sale chorych – zakazić się w nich mogą nie tylko pacjenci, ale i pracownicy.

Czym jest dekontaminacja? Jak można zadbać o czyste powietrze dla pacjentów?

Dekontaminacja to proces czyszczenia pomieszczeń mający na celu ochronę pacjentów i personel szpitalu lub przychodni przed skażeniami biologicznym. Dekontaminacji poddawane są całe pomieszczenia, razem z urządzeniami, które się w nich znajdują.

W ten sposób można oczyścić powietrze w:

  • Gabinetach lekarskich,
  • Gabinetach stomatologicznych,
  • Laboratoriach chemicznych, biologicznych i farmaceutycznych,
  • Szpitalach.

Do dekontaminacji wykorzystywana jest zaawansowana technologia oparta na nadtlenku wodoru w fazie gazowej VPHP. Substancja ta jest zabójcza dla wszystkich znanych mikroorganizmów. Dzięki temu możliwa jest skuteczna redukcja ich obecności, zarówno w pomieszczeniach, jak i na powierzchni używanych w placówkach medycznych przedmiotów (np. ściereczek do czyszczenia, gumowych przewodów, instrumentów optycznych, termometrów lub manekinów do ćwiczeń resuscytacji krążeniowo-oddechowej).

Urządzenia do dekontaminacji powietrza – co warto o nich wiedzieć?

Nowoczesny sprzęt do dekontaminacji może być używany zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Urządzenia do dekontaminacji są łatwe w użyciu i bezpieczne. Ich pracą można sterować ręcznie lub ustawiać automatyczne cykle oczyszczania. Wieloma z nich można zarządzać także zdalnie, poprzez sieć Ethernet.

Wybierając urządzenia, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na ich bezpieczeństwo, wydajność oraz jakość. Dodatkowe atuty to biodegradowalność, oszczędność czasu, brak konieczności angażowania personelu szpitalnego oraz możliwość używania w połączeniu z nadtlenkiem wodoru lub peroxone (O3 + H2). Dzięki temu można zapobiec i kontrolować zakażenia, nawet w pozornie trudno dostępnych miejscach, a następnie, po wykonaniu dekontaminacji, natychmiast z nich korzystać, bez szkody dla ciągłości pracy.