Celiakia to uwarunkowana genetycznie choroba autoimmunologiczna, w wyniku której ludzki organizm nie toleruje glutenu. Czym tak właściwie jest gluten? Jakie są objawy celiakii? Odpowiadamy na to pytanie w dzisiejszym artykule!
Celiakia – co to takiego? Czym jest gluten?
Celiakia to jedna z najpoważniejszych nietolerancji pokarmowych, które mogą występować u człowieka. Choroba ta ma podłoże genetyczne i charakteryzuje się trwałą (czyli trwającą przez całe życie) nietolerancją glutenu.
Czym jest gluten? To mieszanina zapasowych białek roślinnych, które można znaleźć w produktach zbożowych. Duże ilości glutenu są w pszenicy i jęczmieniu, znajdziemy go na pewno w takich produktach, jak:
- pieczywo,
- makarony,
- otręby i kiełki pszenicy, żyta, jęczmienia,
- kasza manna, bulgur, kuskus, pęczak,
- ciasta i ciastka,
- kawa zbożowa,
- piwo,
- wyroby garmażeryjne,
- warzywa w puszkach,
- czekolada,
- chipsy
Jakie są objawy celiakii, czyli trwałej nietolerancji glutenu?
Jakie są objawy celiakii? Po czym poznać, że nasz organizm nie toleruje glutenu?
Jeśli mamy do czynienia z nietolerancją na gluten, białko to działa toksycznie na organizm. Po spożyciu produktów zawierających gluten dochodzi do uszkodzenia układu pokarmowego (a dokładniej kosmków jelitowych). To cienkie wypustki, które zwiększają powierzchnię jelita i są odpowiedzialne za prawidłowe trawienie oraz wchłanianie substancji odżywczych.
Po czym poznać, że nasz organizm nie toleruje glutenu? Do najważniejszych objawów celiakii należą:
- bóle i wzdęcia brzucha,
- biegunki,
- chudnięcie,
- wahania nastroju, depresja,
- objawy niedoborowe (np. anemia lub niewyjaśniona niedokrwistość),
- wrzodziejące zapalenia jamy ustnej,
- niedorozwój szkliwa zębowego,
- uczucie przewlekłego zmęczenia,
- bóle głowy,
- bóle kostne i stawowe,
- problemy ze skórą,
- problemy z płodnością.
Badania dowiodły, że celiakia często współwystępuje z innymi chorobami autoimmunologicznymi, np. chorobą Hashimoto. Zauważono także związek pomiędzy występowaniem celiakii i cukrzycą.
Jakie są objawy celiakii? Jak rozpoznaje się i leczy się celiakię?
Po zdiagnozowaniu celiakii jedynym sposobem na poradzenie sobie z chorobą jest odstawienie tego, co szkodzi, czyli glutenu. Po konsultacji z lekarzem należy więc wprowadzić dietę bezglutenową. Po wdrożeniu tej diety eliminacyjnej (i przestrzeganiu jej do końca życia) nieprzyjemne objawy powinny szybko ustąpić.