Odżywianie

Jakie suplementy potrzebuje Twój koń?

To czy koń suplementowania diety od lat budzi szerokie dyskusje pośród miłośników tych zwierząt. Wielu weterynarzy i trenerów uważa bowiem, że dobrze zbilansowana pasza nie wymaga już żadnych dodatkowych suplementacji. Jeżeli jednak koń poddawany jest dużemu wysiłkowi, kryciu lub ciąży suplementowanie może być naprawdę konieczne. Podpowiadamy, co warto wiedzieć o suplementach dla koni.

Jakie suplementy warto podawać koniom?

Suplementy dla koni podlegają dokładnie takim samym zasadom jak suplementy dla ludzi. Ponieważ nie są to leki, których produkcja jest starannie przygotowywana i poddawana selekcji, nie możemy być mowy o dokładnej wiedzy na temat działania umieszczonych w nich substancji aktywnych. Właśnie dlatego nie warto inwestować w tanie produkty, co do których składu nie możemy mieć żadnej pewności. W niesprawdzonych produktach mogą znajdować się toksyczne substancje oraz metale ciężkie, dlatego powinniśmy decydować się na suplementy od sprawdzonych producentów i skonsultować wybór z dobrym lekarzem weterynarii.

Warto pamiętać, że suplementów nie warto podawać koniom bez ograniczeń. Przed rozpoczęciem suplementacji konieczna jest konsultacja z lekarzem, a także wykonanie przynajmniej podstawowych badań – morfologii wraz z profilem nerkowym i wątrobowym.

 

Rodzaje suplementów dla koni

Suplementy dla koni najczęściej podawane w celu wspomagania stawów, budowania mięśni oraz w formie elektrolitów. Suplementy mogą wspierać ogólny komfort ruchu koni. Preparaty na stawy najczęściej podawane są młodym osobnikom, które wciąż rosną i rozwijają się. Warto wspomnieć, że aktualne badania udowadniają, że suplementy podawanie doustnie są mniej skuteczne od tych podawanych prosto do stawu.

Jaki wpływ mają suplementy na zdrowie i zachowanie konia?

Niektóre suplementy mogą mieć wpływ na zachowanie konia. Pierwiastki takie jak magnez a także preparaty ziołowe – chmiel lub melisa – mogą wpływać na uspokojenie temperamentu konia. Spokój nie powinien jednak równać się ospałości. Ta może być wynikiem nieprawidłowego stosunku magnezu do wapnia. Jeżeli ilość wapnia jest dużo większa od magnezu, możemy spodziewać się, że koń będzie bardzo bardzo spokojny i ospały.

Najważniejsza zasada głosi, że powinno się obserwować konia i dobrze znać jego charakter. Wówczas będziemy mieli możliwość wyłapania wszystkich niepożądanych zachowań. Dobre jakości suplementy podawane w konsultacji z lekarzem weterynarii wspomogą organizm naszego konia i nie spowodują dużych skutków ubocznych.