Cierpisz na problemy skórne? Jeśli samodzielne leczenie w domu nie pomaga, a prawidłowa pielęgnacja skóry nie przynosi żadnych efektów, to znak, że coś jest nie tak. W dzisiejszym wpisie odpowiadamy na pytanie, kiedy konieczna jest wizyta u dermatologa!
Problemy skórne u dziecka – kiedy konieczna jest wizyta u dermatologa?
Dermatolog to lekarz, który zajmuje się leczeniem chorób skóry. Problemy związane ze skórą mogą wystąpić w różnym wieku, jeśli dotyczą one dziecka, można je zawieźć na wizytę do lekarza pediatry lub właśnie do dermatologa.
Kiedy konieczna jest wizyta u dermatologa? Praktycznie każdym razem, gdy zauważymy, że na skórze naszego dziecka pojawiło się coś niepokojącego. Zmiany skórne u dziecka mogą mieć związek z alergią, nietolerancją pokarmową lub AZS.
Szczególnej obserwacji i konsultacji lekarskiej wymagają przede wszystkim:
- Znamiona – płaskie lub wypukłe,
- Uporczywy świąd skóry,
- Utrzymujący się trądzik niemowlęcy,
- Nietypowa wysypka,
- Wysypka, której towarzyszą inne objawy, np. gorączka, kaszel,
- Stany zapalne w okolicy pupy malucha.
Im wcześniej zostanie rozpoznana dana choroba skóry, tym większe są szanse, że uda się ją skutecznie wyleczyć i pozbyć nieestetycznych objawów.
Kiedy konieczna jest wizyta u dermatologa, jeśli problemy skórne wystąpiły u osoby dorosłej?
Szczególne wskazania do wizyty u dermatologa dla dorosłych, to:
- Alergia skórna,
- Grzybica skóry lub paznokci,
- Nadmierne przesuszanie skóry,
- Nietypowe znamiona – np. takie, które zmieniają kolor, kształt i rozmiar lub są asymetryczne,
- Trudności w gojeniu się ran,
- Krwawiące lub sączące się zmiany skórne,
- Trądzik różowaty – wyraźny rumień na policzkach, nosie, powiekach.
Wyżej wymienionych dolegliwości nie należy bagatelizować, ponieważ nieleczone, mogą się one przekształcić w poważniejsze choroby dermatologiczne. Jeśli chodzi o pieprzyki, ważne jest regularne kontrolowanie ich stanu. Profilaktyczna wizyta u dermatologa pomoże ocenić, czy są one groźne dla zdrowia.
UWAGA: Obecnie, aby udać się do dermatologa, konieczne jest skierowanie od lekarza rodzinnego lub internisty. Dopiero z ważnym skierowaniem można się zapisać na wizytę na NFZ. Termin oczekiwania na wizytę to, w zależności od miasta i województwa, od kilku dni do kilku tygodni.