Materace przeciwodleżynowe – dlaczego warto je kupić?

2020.01.12

2 minuty i 6 sekund

Zdjęcie stockowe

Materace przeciwodleżynowe to sprzęt rehabilitacyjny, który stosuje się w leczeniu osób obłożnie chorych – np. osób starszych lub niepełnosprawnych. Mają one na celu przede wszystkim uniknąć bolesnych odleżyn. Czym są odleżyny? Jak materac może pomóc ich uniknąć?

Czym są odleżyny?

Odleżyny to rozległe uszkodzenia skóry, do których dochodzi w wyniku długotrwałego przebywania w tej samej pozycji (np. leżącej). W wyniku nacisku na skórę w niektórych miejscach na ciele (np. w okolicy miednicy lub kości krzyżowej) może dojść do niedokrwienia, a nawet martwicy tkanek skóry. W rezultacie pojawiają się tam zaczerwienienia, a nawet brunatne lub czarne plamy. Problem ten, mimo że wydaje się być błahy, jest bardzo poważny – nieleczone odleżyny mogą doprowadzić do poważnych zakażeń, takich jak np. sepsa.

Materace przeciwodleżynowe – jak to działa?

Odleżyny mogą się pojawić u osób:

  • niepełnosprawnych,
  • otyłych,
  • obłożnie chorych,
  • unieruchomionych,
  • starszych.

Aby uniknąć odleżyn, można stosować różnego rodzaju środki pielęgnacyjne. W leczeniu i profilaktyce odleżyn są pomocne także materace przeciwodleżynowe. To specjalne materace, które zostały skonstruowane tak, by rozłożyć równomiernie nacisk ciała obłożnie chorej osoby i zminimalizować ryzyko powstawania odleżyn. Na rynku dostępne są materace przeciwodleżynowe piankowe oraz pneumatyczne. Te pierwsze chronią w umiarkowanym stopniu przed odleżynami, ale za to są bardzo komfortowe (np. podczas snu) i bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Te drugie z kolei, lepiej zabezpieczają przed odleżynami, ale za to cechuje je mniejsza odporność mechaniczna i niższy komfort użytkowania.

Ile kosztują materace przeciwodleżynowe?

Cena dobrego materaca na odleżyny może sięgać od 400 złotych do nawet tysiąca i powyżej. Wiele zależy od materiału, z którego został wyprodukowany materac, a także od jego rozmiaru. Nowsze modele materaców mogą zawierać specjalny wskaźnik ciśnienia, dzięki któremu można dostosować ciśnienie w materacu do masy ciała osoby obłożnie chorej. Mogą one być także wyposażone w wizualny alarm niskiego ciśnienia.

Jeśli nie stać nas na zakup materaca na odleżyny, taki materac może wypożyczyć. Tego typu usługi świadczy wiele wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego. Plusem takiego rozwiązania jest to, że po zakończonym użytkowaniu można zwrócić materac do wypożyczalni.