Profilaktyka

Recepta online – kto może ją wystawić?

Recepta online to ogromne ułatwienie. Zarówno pacjencji, jak i lekarze oraz farmaceuci cenią sobie to rozwiązanie.

  1. Jak działają recepty online?

  2. Recepty na Internetowym Koncie Pacjenta – jak je znaleźć?

  3. Czy e-recepty można realizować w dowolnej aptece?

  4. Internetowe Konto Pacjenta – nie tylko recepta online

Recepta online pozwala na wygodne i szybkie zdobycie niezbędnych leków. Sprawdza się to przy lekach stałych, ale również w przypadku nagłej infekcji. E-receptę można otrzymać zarówno w przychodni pierwszej opieki zdrowotnej, jak i od lekarzy specjalistów.

Jak działają recepty online?

Recepty online to bardzo praktyczne rozwiązanie. Są to elektroniczne odpowiedniki tradycyjnych, pisanych lub drukowanych recept. Pełnią dokładnie te same funkcje i posiadają niezbędne dane.

Recepta online posiada przede wszystkim wszystkie niezbędne informacje na temat pacjenta, lekarza oraz przychodni. A także dane leku łącznie z dawkowaniem oraz sposobem podawania. Recepta bez wychodzenia z domu zawiera także informacje na temat daty wystawienia oraz daty ważności e-recepty.

Recepta przez internet jest także ogromnym ułatwieniem. To prosty system, pozwalające na wygodne przechowywanie kodów.

Kto może wystawić e-receptę?

Polskie prawo do wystawiania recept upoważnia nie tylko lekarzy. Takie możliwości mają także lekarze dentyści, położne, pielęgniarki oraz felczerzy.

Recepty na Internetowym Koncie Pacjenta – jak je znaleźć?

Internetowe Konto Pacjenta zawiera wiele danych na temat historii chorób. Wystawiona e recepta natychmiast pojawia się na profilu. Mając włączone powiadomienia, można mieć do niej dostęp także za pośrednictwem maila lub SMS-a.

E-recepta może być wystawiana przez różnych lekarzy. Dzięki temu, że pacjent nie musi odbierać fizycznej, papierowej recepty, można znacznie otrzymać niezbędną receptę. Jest to kluczowe zwłaszcza wśród osób starszych lub przebywając poza miejscem zamieszkania.

E recepta online jest także ogromnym ułatwieniem w podróży, gdy skończą się leki stałe na choroby przewlekłe, lub np. antykoncepcja. Tego rodzaju usługa świadczona jest przez internet, również w dni świąteczne. Wiele osób korzysta z tego także w przypadku konieczności zdobycia recepty na antykoncepcję awaryjną.

Czy e-recepty można realizować w dowolnej aptece?

Recepta wystawiona w formie kodu, niezależnie od tego czy została nadana przez internet, telefonicznie czy w jakikolwiek inny sposób, może być realizowana we wszystkich aptekach.

Podczas konsultacji medycznej lekarz nadaje 4 cyfrowy kod recepty połączony z numerem PESEL konkretnego pacjenta. Farmaceuta poprosi o podanie numeru PESEL oraz numeru recepty od lekarza lub recepty przez internet.

Elektroniczna recepta otrzymana w gabinecie lekarskim może zostać także wydrukowana. Wtedy w aptece należy pokazać wydruk. Czasem recepta online występuje w formie pliku PDF, zawierającego kod do zeskanowania.

Internetowe Konto Pacjenta – nie tylko recepta online

Na Internetowym Koncie Pacjenta znaleźć można nie tylko e recepty. Lekarze za pośrednictwem nowoczesnych systemów, mogą wystawić także e zwolnienie. Tego rodzaju l4 online jest w pełni zgodne z obowiązującym prawem i automatycznie trafia do kluczowych miejsc i osób. Chcąc sprawdzić, czy zwolnienie lekarskie znajduje się na IKP, należy zalogować się na swoje konto i wejść w odpowiednią zakładkę.

Recepta online ułatwia pracę medykom oraz przyspiesza kupowanie leków chorym. To ekologiczne i efektywne rozwiązanie zarówno z perspektywy pacjenta, jak i lekarza.