Rehabilitacja Wyróżnione

Rehabilitacja metodą Vojty – co warto wiedzieć?

Rehabilitacja metodą Vojty liczy sobie już kilkadziesiąt lat. Jednak nadal jest uważana za bardzo skuteczną w pomocy niemowlętom. Czym jest i na czym tak naprawdę polega?

Rehabilitacja metodą Vojty- historia

Metoda ta wzięła swoją nazwę od nazwiska autora, czeskiego neurologa dziecięcego, profesora Vaclava Vojty. Pracował on nad nią przez dwadzieścia lat w okresie, gdy bardzo intensywnie poszukiwano sposobu na pomoc dzieciom z zaburzeniami ruchowymi, powstałymi w wyniku uszkodzeń centralnego układu nerwowego. Próbując różnych terapii Vojta doszedł do wniosku, że podstawowym błędem lekarzy jest późne rozpoczęcie leczenia. Dodatkowo, zauważył on, że ucisk w jednej partii ciała powoduje odruch motoryczny w innej części organizmu. To pomogło mu stworzyć metodę, która wspomaga rozwój prawidłowych procesów ruchowych i zapobiega zaburzeniom rozwoju motorycznego.

Cechy, które powinny wzbudzić czujność

Profesor Vojta wskazał na kilka cech zachowania dzieci, które powinny wzbudzić czujność u rodziców już w okresie noworodkowym. Są to m.in.:

  • prężenie nóżek
  • asymetryczne ułożenie ciała, które odgina się mimowolnie w prawo lub w lewo
  • brak kontaktu wzrokowego
  • odchylanie główki do tyłu wraz z prężeniem tułowia
  • zaciskanie piąstek z kciukiem wewnątrz dłoni
  • drżenie rąk lub nóg
  • małe napięcie mięśniowe

Mogą one świadczyć o nieprawidłowym funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego. Wczesna diagnoza daje możliwość rozpoczęcia rehabilitacji, dzięki której jest szansa, by zapobiec poważniejszym zaburzeniom rozwoju motoryki u dziecka

Na czym polega rehabilitacja metodą Vojty?

Po wielu latach obserwacji Vojta sformułował ostatecznie zasady swojej metody: prawidłowe zasady sekwencji ruchu, tj. chwytanie czegoś, wstawanie, czy chociażby chodzenie, są wrodzone, a nie nabyte. Drzemią w każdym dziecku, nawet niepełnosprawnym. Można je aktywować uciskając określone punkty na ciele dziecka (tzw. sfery symulacji). Dzięki wielokrotnemu powtarzaniu takiej sekwencji uwalniamy, a nawet tworzymy nowe połączenia nerwowe, a dziecko może odzyskiwać sprawność. Rehabilitacja metodą Vojty polega więc na wywoływaniu odruchów. Przez nacisk w odpowiednich miejscach ciało zaczyna pracować tak, jak pracuje u prawidłowo rozwijających się dzieci.

Jak przebiega rehabilitacja metodą Vojty?

Ćwiczenia metoda Vojty mogą być prowadzone wyłącznie przez specjalistę, który ma odpowiednie szkolenie w tym zakresie i posiada odpowiednie uprawnienia. Zaczyna on od obejrzenia dziecka. Później uciska jego ciało w różnych punktach i obserwuje reakcje. Następnie wybiera najlepszy sposób stymulacji, który będzie pasował do potrzeb i wieku dziecka. Kiedy nasza pociecha ma 2-3 miesiące można z nią ćwiczyć zaledwie kilka minut, a gdy ma 7-8 miesięcy już kilkanaście. Rehabilitant uczy też rodziców, jak powinni postępować, gdyż w początkowym okresie ćwiczenia powinny być wykonywane również w domu. Stymulowanie procesów ruchowych może być niekomfortowe dla maluszka. Ważna rola należy do rodziców, którzy powinni być blisko dziecka, wspierać je i uspokajać.