Rehabilitacja

Rehabilitacja po udarze – najczęściej popełniane błędy

Rehabilitacja po udarze to jedna z najskuteczniejszych form terapii poudarowej. Odgrywa ona decydującą rolę w tym, aby chory wrócił do dawnej sprawności, zarówno intelektualnej, jak i fizycznej. Jakie są najczęstsze popełniane błędy?

Udar – kiedy rozpocząć rehabilitację? Jakie są metody rehabilitacji?

Rehabilitacja po udarze to działanie, z którym nie ma co czekać. Należy ja rozpocząć od razy wtedy, gdy stan pacjenta się ustabilizuje. Im wcześniej rozpoczniemy rehabilitację, tym większe szanse, że chory będzie mógł odzyskać normalne życie.

Wśród metod rehabilitacyjnych wyróżnia się:

  • Ćwiczenia aktywne,
  • Ćwiczenia bierne,
  • Nauka mówienia,
  • Nauka poruszania się.

Rodzaj ćwiczeń powinien zostać dobrany w oparciu o stan zdrowia chorego. Ich intensywność zależy od stopnia uszkodzeń neurologicznych spowodowanych przez udar.

Rehabilitacja po udarze – najczęściej popełniane błędy

W rehabilitacji po udarze najważniejsze jest, aby pacjent aktywnie dążył do powrotu do zdrowia. Kompleksowa opieka może doprowadzić do tego, że pacjent, który był przykuty do łóżka lub wózka inwalidzkiego, odzyska sprawność i będzie mógł samodzielnie żyć.

Do najczęstszych błędów popełnianych w trakcie rehabilitacji należy:

  • Ćwiczenie polegające na ściskaniu piłeczki – ćwiczenie to, zamiast wzmacniać mięśnie u udarowca, może pogłębić uszkodzenia i wywołać tzw. odruchy spastyczne.
  • Wymyślanie nierealnych celów – zadaniem fizjoterapeuty jest określanie małych celów i zdobywanie ich stopniowo razem z pacjentem. Zbyt wygórowane oczekiwania mogą się przyczynić do frustracji, przemęczenia i niechęci do dalszej rekonwalescencji.
  • Rozbieranie udarowca do ćwiczeń – czynność ta, mimo że wydaje się całkiem naturalna, może wywołać u udarowca niepotrzebny stres. By pacjent miał zapewniony komfort psychiczny, może wykonywać ćwiczenia w cienkich ubraniach.
  • Podciąganie się na trójkącie lub barierce, by wstać – wspomaganie się trójkątem podczas wstawania z łóżka może wywołać niekorzystne nieodwracalne odruchy wyprostne.

Rehabilitacja po udarze – ile może trwać powrót do zdrowia?

Rehabilitacja osób po udarze może trwać od kilku tygodni do nawet kilku lat. Wiele zależy od stanu zdrowia pacjenta i jego indywidualnych predyspozycji. W rehabilitacji ważne jest, by ustalić z pacjentem krótkoterminowe cele, tak, by zwiększyć komfort jego życia.