Ciało i uroda Odżywianie Wyróżnione

Zdrowe odżywianie w ciąży – co jeść, by dziecko się prawidłowo rozwijało?

Każda przyszła mama wie, że to, co je może wpłynąć na jej nienarodzone dziecko. Zdrowe odżywianie w ciąży jest ważne, aby nasza pociecha dobrze się rozwijała i miała dostarczone wszystkie składniki odżywcze. Dodatkowo, może nam pobyć w porodzie i w późniejszym powrocie do sylwetki. Co więc jeść?

Zdrowe odżywianie w ciąży- ile jeść?

W pierwszym trymestrze zapotrzebowanie na energię nie wzrasta, za to w kolejnych aż o 300 kalorii dziennie. Bardzo mocno wzrasta zapotrzebowanie na białko, składniki mineralne i witaminy, bo aż o 50-100%! Jakie z tego płyną wnioski? Na pewno nie należy jeść za dwoje, trzeba za to jeść mądrze. Powinniśmy unikać pustych kalorii. A na wadze powinno pzybyć nam od 11,5 kg (kiedy ważyłyśmy przed ciążą trochę więcej) do 16 kg (gdy byłyśmy osobami szczupłymi).

Ważne składniki odżywcze

Kwas foliowy

niezbędny do prawidłowego rozwoju dziecka – zapobiega bowiem powstawaniu wad układu nerwowego. Znajduje się on w zielonych warzywach i w pomarańczach. Zawierają go bób, orzechy, słonecznik, kiełki pszenicy.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe (zwłaszcza omega-3)

Jednym z najważniejszych składników diety w czasie ciąży i laktacji z grupy kwasów omega-3 jest DHA. Kwas ten wspiera rozwój wzroku oraz rozwój psychomotoryczny u dziecka, zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu i wystąpienia depresji poporodowej u matki. Stosowanie kwasów omega-3 zmniejsza też ryzyko wystąpienia w przyszłości u dziecka cukrzycy typu I, choroby nadciśnieniowej w wieku dorosłym oraz alergii.

Żelazo

Niedobór żelaza prowadzi do niedokrwistości. Co jeść, aby się przed nią ustrzec? Na pewno czerwone mięso, buraki, szpinak. Konieczna jest też suplementacja tego pierwiastka.

Jod

Niedobór jodu może przyczyniać się do powstania wola tarczycowego u ciężarnej i wzrostu ryzyka niedorozwoju umysłowego i głuchoty u dzieci. Dieta zbyt uboga w jod może też prowadzić do poronienia, porodu przedwczesnego i niedoczynności tarczycy u płodu i noworodka.

Witamina D3

Pobieramy ją przede wszystkim ze słońca (wytwarza się w naszej skórze dzięki promieniom słonecznym), ale może to nam nie wystarczyć. Niedobór witaminy D u ciężarnej wpływa niekorzystnie na rozwój płodu i przebieg ciąży. Jej odpowiedni poziom chroni kobietę m.in. przed cukrzycą ciążową i rzucawką, a dziecko m.in. przed nieprawidłowym rozwojem mózgu i niską masą urodzeniową.

Woda zdrowia doda

W ciąży powinnyśmy pić przede wszystkim wodę. Zapobiega zmęczeniu i pomaga zwalczać dokuczliwe nudności: wystarczy, że będziesz pamiętać, by popijać ją często w ciągu dnia. Zapobiega zaparciom, które dają się we znaki wielu przyszłym mamom. Jest też niezastąpiona podczas wymiotów, biegunki i gorączki.