Ciało i uroda

Zdrowy tryb życia – 10 dobrych nawyków, które warto wdrożyć od dziś!

Zdrowy tryb życia możemy rozpocząć w każdej chwili. Musimy tylko poznać elementarne zasady, które powinny rządzić naszą codziennością. Pokażemy Wam jak ulepszyć swoje nawyki, aby przyniosły nam maksimum korzyści.

Zdrowy tryb życia- lista 10 nawyków

1.Jedz regularnie, często i niewiele

Nasz organizm lubi regularność i przewidywalność, dlatego to właśnie zorganizowany sposób żywienia jest dla nas najbardziej korzystny. Jeżeli robimy zbyt długie przerwy w jedzeniu, może być to odczytane przez niego jako sygnał alarmowy. Radzi sobie wtedy w taki sposób, że magazynuje zapasy, np. w postaci tkanki tłuszczowej. Jeśli natomiast składniki odżywcze będą dostarczane regularnie, zamiast je chomikować, będzie na bieżąco je wykorzystywał. Regularność posiłków jest więc niezbędne do utrzymywania stałej wagi ciała. Najlepiej rozplanować to w ten sposób, aby niewielkie posiłki zjadać co 3-4 godziny. Porcja nie powinna przekraczać objętości naszej zaciśniętej pięści. Tyle wystarczy, aby się zdrowo najeść.

2. Rano pij ciepłą wodę

Należy wypijać lekko ciepły napój, aby pobudzić nasz układ trawienny. Taka woda z dodatkiem soku z cytryny czy imbiru to doskonały sposób na rozpoczęcie dnia!

3. Nie zapominaj o śniadaniach

Solidne śniadanie podkręca metabolizm, zmniejsza apetyt i chęć na przekąski w ciągu dnia. Co za tym idzie, trzyma też naszą wagę w ryzach. Poranny posiłek daje sygnał organizmowi, że dostanie on w ciągu dnia dużo kalorii. Zapewnia go, że może spokojnie je spalać i nie musi ich odkładać na zapas.

Jedzenie śniadania zapewnia nam energię, a także lepsze skupienie na nauce, czy też pracy.

Co jeść na śniadanie, żeby przyniosło jak najwięcej korzyści? Warto uwzględnić w nim zboża, owoce, warzywa, produkty białkowe i tłuszcze nienasycone.

4. Zapewnij swojemu organizmowi odpowiednią dawkę nawodnienia

Woda powinna być naszym głównym źródłem nawadniającym organizm. Powinniśmy ją pić często, małymi łykami. Dodatkowo, powinniśmy też pić co najmniej jedną herbatę ziołową dziennie. Możemy przebierać wśród wielu rodzajów i wybrać nasz ulubiony. Mięta, pokrzywa, rumianek- każda ma swoje unikalne prozdrowotne właściwości, które usprawnią pracę naszego organizmu.

Aby przemycić też więcej witamin, możemy zainwestować w dobrej jakości wyciskarkę do owoców i każdego dnia cieszyć się pysznym smakiem świeżo wyciskanych soków.

5. Dokładnie przeżuwaj jedzenie

Bardzo ważnym jest aby dokładnie gryźć i przeżuwać jedzenie. Powinniśmy starać się jeść w spokoju i celebrować każdy posiłek.

6. Jedz codziennie coś zielonego

Warzywa takie jak brokuły, brukselka, sałata, jarmuż, czy szpinak to doskonały sposób na odtruwanie naszego organizmu. Powinniśmy dodawać je jak najczęściej do naszych posiłków.

7. Wybieraj produkty pełnoziarniste, bogate w błonnik i składniki odżywcze

Jedząc pełnoziarniste produkty, takie jak dobrej jakości pieczywo, kasze, czy ryż pełnoziarnisty dostarczamy sobie wielu cennych minerałów, a także duże ilości błonnika, który zapewnia uczucie sytości.

8.Poszukaj słodkich alternatyw

Zamiast sięgać w sklepie po batoniki, gdy nadejdzie nas ochota na coś słodkiego, lepiej zrobić samemu domowe słodycze. Możemy poszperać w Internecie, przepisów na zdrowe przekąski jest mnóstwo, a do zrobienia niektórych naprawdę wystarczy tylko chwila! Takim sposobem wiemy, co znajduje się w środku i co dostarczamy naszemu organizmowi.

9. Ruszaj się codziennie

Każdy rodzaj ruchu jest istotny. Kiedy możemy to wybierajmy aktywność. Nie muszą to być od razu ostre treningi na siłowni. Zacznijmy od spacerów, zamiast windy wybierajmy schody, zamiast autobusu rower. To naprawdę wystarczy, aby zachować dobrą kondycję!

10. Wysypiaj się

Odpowiednia ilość snu wpływa na prawidłowy poziom cukru we krwi. Powinniśmy spać ok 8 godzin- nie mniej, nie więcej. Taka ilość sprawia, że jesteśmy wypoczęci, mamy energię do działania i dużo lepiej radzimy sobie ze stresem.